High School Speakers Program

Tuesday, APRIL 19, 2016

Alternative Date Due to EOC  - April 21 -

South County Schedule

North of Ulmerton Road, and Excluding Bayside High School

 

 

2016 Schedule

April 19               April 21 and Alternative Dates

Scheduling Notes              Directions to Schools

 

Go to Law Day Homepage

 

 

 

 

         

 

Directions to Schools

 

 

APRIL 19, 2016, REQUESTS

Speaker

Teacher

High

School

Class

Period

Time

Begin

Time

End

# of Students

Class Notes

Have Legal Guides?

Ms

Chloe

Alyn

Ms.

Evy

Fernandez

Dixie M. Hollins

2

7:05

8:39

25

 

no

Ms.

Mr.

Nancy

Martin

Harris

Deptula

Ms.

Evy

Fernandez

Dixie M. Hollins

4

8:45

10:16

30

 

no

Ms.

Lorraine

Kelly

Mr.

Stuart

Wilmarth

Lakewood

1

7:05

8:40

20

 

no

Mr.

Zachary

Karber

Mr.

Stuart

Wilmarth

Lakewood

2

8:40

10:20

20

 

no

Mr.

Paul

Crochet

Mr.

Stuart

Wilmarth

Lakewood

4

12:30

2:05

20

 

no

Ms.

Mr.

Belinda

Peyton

Lazzara

Mullin

Mr.

William

White

Northeast

3

8:50

9:37

20

 

no

Ms.

Pamela

Cichon

Mr.

William

White

Northeast

6

11:57

12:43

16

 

no

Mr.

Leon

Armbrester Jr.

Mr.

Joshua

Englehardt

Osceola

1

7:05

7:53

25

4th Amendment protections on school property / cell phones / social media

Yes

Mr.

Wil

Flores

Mr.

Joshua

Englehardt

Osceola

2

7:59

8:45

25

 

Yes

Mr.

Wil

Flores

Mr.

Joshua

Englehardt

Osceola

4

9:43

10:29

25

 

Yes

Mr.

Wil

Flores

Mr.

Joshua

Englehardt

Osceola

5

11:05

11:51

25

 

Yes

Mr.

Wil

Flores

Mr.

Joshua

Englehardt

Osceola

6

11:57

12:43

25

 

Yes

Ms.

Gay

Inskeep

Mr.

Joshua

Englehardt

Osceola

7

12:49

1:35

25

 

Yes

Ms.

Erica

Peterson

Mr.

Thomas

Grzeskowski

Seminole

4

9:43

10:29

24

Economics

no

Mr.

John

Sacks

Mr.

Thomas

Grzeskowski

Seminole

6

11:57

12:43

19

Economics

no

Ms.

Erica

Peterson

Mr.

Rich

Lally

Seminole

2

7:57

8:45

10

American Government

no

Ms.

Erica

Peterson

Mr.

Rich

Lally

Seminole

4

9:43

10:29

24

American Government

no

Mr.

John

Sacks

Mr.

Rich

Lally

Seminole

6

11:57

12:43

20

American Government

no

Ms.

Erica

Peterson

Ms.

Kathy

Pierce

Seminole

1

7:05

7:51

25

World History

no

Ms.

Erica

Peterson

Ms.

Kathy

Pierce

Seminole

2

7:57

8:45

25

World History

no

Ms.

Erica

Peterson

Ms.

Kathy

Pierce

Seminole

3

8:51

9:37

25

World History

no

Ms.

Erica

Peterson

Ms.

Kathy

Pierce

Seminole

5

10:35

11:21

31

World History

no

Mr.

John

Sacks

Ms.

Kathy

Pierce

Seminole

6

11:57

12:43

33

World History

no

Mr.

John

Sacks

Ms.

Kathy

Pierce

Seminole

7

12:49

1:35

25

World History

no

Ms.

Amanda

Felten

Ms.

Kathy

Pierce

Seminole

4

9:43

10:29

25

World History

no

Mr.

Loren

Pincus

Mr.

Jeff

Schellhause

Seminole

1

7:05

7:51

24

World History

no

Mr.

Loren

Pincus

Mr.

Jeff

Schellhause

Seminole

2

7:57

8:45

30

Sociology

no

Mr.

Loren

Pincus

Mr.

Jeff

Schellhause

Seminole

3

8:51

9:37

23

World History

no

Mr.

Loren

Pincus

Mr.

Jeff

Schellhause

Seminole

4

9:43

10:29

30

American Government

no

Mr.

Loren

Pincus

Mr.

Jeff

Schellhause

Seminole

5

10:35

11:21

31

Sociology

no

Mr.

Jeremy

Bailie

Mr.

Jeff

Schellhause

Seminole

7

12:49

1:35

23

American Government

no

Ms.

Erica

Peterson

Mr.

Arren

Swift

Seminole

1

7:05

7:51

24

World History

no

Mr.

Berny

Jacques

Ms.

Heidi

Thompson

Seminole

1

7:05

7:51

30

psychology class

no

Ms.

Erica

Peterson

Ms.

Heidi

Thompson

Seminole

2

7:57

8:45

25

World History

no

Ms.

Erica

Peterson

Ms.

Heidi

Thompson

Seminole

4

9:43

10:29

30

psychology class

no

Mr.

John

Sacks

Ms.

Heidi

Thompson

Seminole

5

10:35

11:21

25

World History

no

Mr.

John

Sacks

Ms.

Heidi

Thompson

Seminole

6

11:57

12:43

25

World History

no

Mr.

Jeremy

Bailie

Ms.

Heidi

Thompson

Seminole

7

12:49

1:35

25

World History

no

Judge

Jack

Hellinger

Mr.

Neil

Bontrager

St. Petersburg

2

7:57

8:49

10

 

no

Ms.

Claudette

Fornuto

Mr.

Neil

Bontrager

St. Petersburg

3

8:54

9:40

16

 

no

 

April 19        APRIL 21 and Alternative Dates

Scheduling Notes    Directions to Schools

Go to Law Day Homepage

Email Paul Crochet

 

 

 

 

APRIL 21 and ALTERNATIVE DATE REQUESTS

Speaker

Teacher

High

School

Class

Period

Time

Begin

Time

End

# of Students

Class Notes

Have Legal Guides?

Mr.

Jerry

Blevins

Ms.

Jessica

Heiser

Lakewood

8

12:30

2:00

27

 

no

Mr.

Paul

Crochet

Mr.

Richard

Werling

Richard L. Sanders School

2

0.32639

0.35764

12

middle school, JDC

no

Mr.

Paul

Crochet

Mr.

Richard

Werling

Richard L. Sanders School

3

0.36111

0.39236

12

high school, non-violent protests, JDC, driving cars

no

 

April 19        APRIL 21 and Alternative Dates

Scheduling Notes    Directions to Schools

Go to Law Day Homepage

Email Paul Crochet

 

 

 

 

 

Scheduling Notes

 

BLOCK SCHEDULE or 4x4

 

Schools following a “4x4” schedule have classes up to 1.5 hrs long; speakers may choose the first or second 45-minute portion of the class block

EARLY RELEASE DAY

 

Wednesday is EARLY RELEASE DAY in some public schools so you’ll find shortened class periods, earlier start times and those schools releasing by 12:30pm

 

The 2015 program date

Is TUESDAY, April 21, 2015

 

 

Speakers:

Email Paul Crochet, the coordinator for South County

 

(excluding

 Bayside HS – part of North County),

 

with your choice of

 

SCHOOL, TEACHER and TIME.

 

Teachers:

Complete and Fax or Email

Speaker Request Form

 

IMPORTANT:

Include start & end times,

and

Number of Students per Class!

 

 

April 19        APRIL 21 and Alternative Dates

Scheduling Notes    Directions to Schools

Go to Law Day Homepage

Email Paul Crochet

 

 

 

 

 

Directions to Schools

 

 

Boca Ciega  

 

 

Britt Halfway House

(Court-Ordered, Residential Program)

 

Dixie Hollins

 

Gibbs

 

Harrison / TIPS

(Drop-Out Prevention, Teen Parent Program)

 

Harrison / TIPS

(Drop-Out Prevention, Teen Parent Program)

924 - 58th Street S.

Gulfport 33707

Phone 893-2780

3001  26th Street S.

St. Petersburg, FL  33712

Phone 893-2111

4940 - 62nd Street N.

St Petersburg 33709

Phone 547-7876

 

850 - 34th Street S.

St Petersburg 33711

Phone 893-5452

4600 Haines Road N

St Petersburg 33714

Phone 570-3068

 

3001 - 26th Ave S

St Petersburg 33712

Phone 893-2111

 

 

Lakewood

 

Northeast

 

 

Operation PAR Academy Program

 

Osceola

 

Pinellas Secondary School

 

Pinellas Park

1400 - 54th Avenue S.

St Petersburg 33705

Phone 893-2916

5500 - 16th Street N.

St Petersburg 33703

Phone 570-3138

 

6720 - 54th Avenue N.

St Petersburg 33709

Phone 547-4508 (x250)

9751 98th Street N
Seminole, FL 33777
Phone 547-7717

8570 66th Street North
Pinellas Park, FL 33781

Phone 549-6550

6305 - 118th Avenue N
Largo
, FL 33773

Phone 538-7410

 

 

 

 

 

 

 

 

Seminole

 

St. Petersburg

 

St. Petersburg Collegiate

 

SPC Gibbs Campus

 

 

 

8401 - 131st Street N

Seminole 33776

Phone 547-7536

2501 - 5th Avenue N.

St Petersburg 33713

Phone 893-1842

6605 5th Avenue North

St Petersburg 33710

Phone 341-3563 / 341-4226

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

April 19        APRIL 21 and Alternative Dates

Scheduling Notes    Directions to Schools

Go to Law Day Homepage

Email Paul Crochet